Dolar akşam analizi: FED paraları toplayacak!

 

03.06.2021 Perşembe akşam analizi

Avrasya Yatırım YouTube kanalında 3 Haziran tarihine dikkat çekmiştik, 2 önemli veri gelecek demiştik.

1-Enflasyon verisi TUİK’in iddiasına göre düştü. %16,59’luk enflasyonun piyasa gerçeklerine ters olduğunu biliyoruz. Zira dünyada emtia, petrol, gıda fiyatları yukarı gidiyor.

Türkiye’nin kur geçişkenliği nedeni ile yani ithalata dayalı üretimi olduğu için dolar/TL arttıkça yarı mamuller yolu ile enflasyonu artıyor. O zaman Lira’nın aslında değer kaybının devam edeceğini söyleyebiliriz.

TUİK enflasyonunun düşük tutulmasının nedeni ise CB Erdoğan’ın faiz indirimi istemesi. Böylece faiz indirimleri için gerekçe yaratılmış oldu. Yani hükümet “buyrun bakın enflasyon düşüyor bizde faiz indireceğiz” diyecek.

Peki enflasyon gerçekte düşmemişken faizleri indirmek ne etki yaratacak? Berat bey döneminde ne olmuşsa o olacak. Bugün 8,70 üzerine atan kur bunun ispatı oldu.

2-İşaret ettiğimiz ikinci veri ise Amerikan istihdam verileriydi. Buraya baktığımızda, “ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta pandemiden beri ilk kez 400 binin altına indi ve ADP özel sektör istihdamı da Mayıs’ta 978 binle yaklaşık bir yılın en büyük artışını kaydetti.”

Bu verilere bağlı olarak Amerikan Tahvil faizleri yükseldi. Çünkü ekonomi toparlandıkça salgında basılan 4 trilyon doların geri çekileceğine dair beklentiler kuvvetleniyor. Bu paralar geri çekildikçe de dolar/TL yukarı gidecek.

Teknik olarak 8,80 ve 9,05 seviyelerini hedef olarak görüyoruz.

Analiz Türü