Dolar Analizi: Lambadaki cin dışarı çıktı!

 

27.05.2021 Perşembe akşam analizi

Dolar /TL ne yazık ki 8,50 seviyesini kırdı. Bunun hepimiz için enflasyon gibi ağır bir bedeli olacak. Girdiler dışarıdan geldiği için artan kur üretimi pahalı hale getirecek ve fiyatlar sert bir şekilde yükselecek.

Dolar/TL yükselişindeki dinamiklere baktığımızda şunlar var:

1-Erdoğan’ın ‘Neler olacak’ çıkışı iç ve dış yatırımcının Türkiye hakkındaki son güven kırıntılarını da bitirdi. İç kutuplaşmanın çatışmaya döneceği endişeleri arttı.

2-Bugün ABD GSYH büyümesi %6,4 olarak açıklandı. Reel GSYH'deki artış; büyük oranda kişisel tüketim harcamaları (PCE), konut dışı sabit yatırım, federal hükümet harcamaları, sabit konut yatırımı ve eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki artışlara bağlı oldu.

Yine bugün açıklanan çekirdek tüketim malları siparişine baktığımızda %2,3’lük artışla güçlenme işaretleri görüyoruz.

Bütün bunlar FED’in 'enflasyon geçicidir' sözlerinin birazcık boşa düşeceğinin göstergesi. Yani Amerikan enflasyonu ve bağlı faiz artışları doları güçlü kılacak.

3-FED bir yandan enflasyonun geçici olduğunu söylüyor ortalığı sakinleştirmek istiyor ama efektif olarak aslında Merkez Bankası'ndan piyasaya para girişi artmıyor. FED, ters repo işlemleriyle piyasadan belli oranda likiditeyi çekiyor. Miktarın azalması faizlere yansıyor, yansıyacak.

Ekonomi yönetimi zamanında ülke ekonomisinin dış girdi bağını kesmediği için şimdi dolar/TL’de aciz kalmış durumda. Bitmiş ve hatta eksiye dönmüş rezervler ile Allah vere de jeopolitik bir kriz çıkmaya…

Mehmet Şimşek çatıyı güneşli günlerde tamir etmek gerek demişti, şimdi çatı kevgire dönmüş durumda ve yağmur gelmek üzere…

8,60 ve 9,09 hedefleri karşımızda duruyor. Geri çekilme yaşanacaksa bunun kalıcı olması için 8,40’ın altına inilmesi gerekiyor.

Analiz Türü