Dolar neden rekor kırdı? Dolar nereye kadar yükselecek?

 

28.05.2021 Cuma gün ortası analizi

 

Dolar/TL 8,5988 ile yeni bir rekor kırdı. Teknik raporlarımızdaki hedefi böylece tutturmuş olduk. Oysa küresel piyasalara baktığımızda ise Amerikan dolarının belli başlı 6 önemli paraya karşı değerini gösteren “Dolar Endeksi” diplerde geziniyor (son değer 90) Peki dolar/TL neden yükseldi? İşte madde madde yükselişin sebepleri:

1-Uzun süredir Avrasya Yatırım YouTube kanalında hükümetin yarattığı kutuplaşmanın yabancı yatırımcının ülkemize olan güvenini bitirdiğini vurguluyorduk. Son olayda Meral Akşener’e yöneltilen tehdit dışarıdan Türkiye iç karışıklığa doğru gidiyor diye yorumlandı. Bu da yabancı davranışlarına yansıdı.

2-Hükümetin kavga etmediği ülke kalmadı. Merkel’e “Nazi”, Macron’a “Geri Zekalı”, Sisi’ye “Darbeci” ve en son ABD Başkanı Biden’a “Eli kanlı” denilmesi ile ülkemiz dış desteğini yitirdi.

Son olarak yıllardır süren Ermeni lobileri ile mücadelede bahsettiğimiz hükümet destekleri kaybedildiği için uzun yıllardır Türkiye’de bulunan Kaliforniya Kamu Çalışanları Emeklilik Sistemi (CalPERS) ve Kaliforniya Devlet Öğretmenleri Emekli Sistemi (CalSTRS) adlı fonlar Türkiye’den çıkış kararı aldı. Bunlar ABD’nin en önemli kamu fonları. CalPERS, 395 milyar dolarlık bir varlığı yönetiyor. CalSTRS’in yönettiği varlıkların büyüklüğü ise 254 milyar dolar. Fonların bu kararının piyasaya etkisi oldu.

3-Amerika’da Biden yönetimi New York Times’in haberine göre altyapı yatırımlarını artırmak için 6 trilyon dolarlık bütçe sunacak, bu rakam 8 trilyona kadar çıkacak. Bu da ABD’de enflasyonun daha da yukarı çıkması demek. Enflasyonun yukarı çıkması ise Amerikan 10 ve 5 yıllık tahvil faizlerini yukarı çekecek. Bu tahvil faizleri artınca adeta bir mıknatıs gibi Türkiye dahil gelişmekte olan ülkelerden döviz çıkışı yaşanacak.

Bundan sonra ne olacak?

Birincisi şu, yüksek kur Türkiye’de üretim maliyetlerini artıracak; çünkü üretimi dış girdi olmadan yapamıyoruz. Üretim maliyeti artıyorsa bu enflasyon demektir. Enflasyon ise Lira’nın alım gücünü düşürür yani değeri düşer. Bu noktada vatandaş dolara sığınır ve kur yukarı gider. Yıl sonu kur hedefimizi %15 enflasyon varsayımı altında 9,60’dır. Ancak bu hedefe hemen gidilmeyecek.

Teknik olarak ilk hedef 8,60’dır. Burası geçilirse 9,09 potaya girebilir. Düşüş için 8,40 altına sarkmamız gerekiyor.

Analiz Türü