Doların gözü Çarşamba FED tutanaklarında

 

FED Politika toplantısı başladı. Bu toplantıda 18 FED üyesi varlık alımlarının ne zaman biteceği yani aylık 80 milyar dolarlık Hazine tahvili, 40 milyar dolarlık ipotek menkul kıymet alımının ne zaman sonlanacağını konuşacak. Her ay piyasaya giren 120 milyar doların durması, piyasaya verilmemesi nakit ihtiyacı demek. Sonuçta ABD'de faizlerin yükselmesi ve Türkiye gibi ülkelerden dolar çıkışı anlamına gelecek. Tutanaklardan ne olup bittiğini Çarşamba günü anlayacağız.

Bugün Amerikan dolarına baktığımızda 8.50 seviyesinin aşağıya doğru geçildiğini görüyoruz Teknik olarak karşımıza 8.30 ve 8.20 bölgeleri çıkıyor. Bugün bu düşüşte rol oynayan bir etken dolar endeksinin 93 den 92,5 seviyesine düşmesiydi. Ayrıca 10 yıllık tahvil faizine de baktığımızda yine bir gerileme karşımıza çıkıyor. Faiz de 1,36'dan 1,25'e geri çekildi. Bu gelişmeler Lira'ya destek oldu.

Sonuç olarak Amerikan dolarında dolar endeksindeki gerileme ve 10 yıllık tahlildeki düşüş sürmesi ki tutanaklara bağlı olacak, bu durumda girişte belirttiğimiz teknik hedeflerin karşımıza çıkacağını düşünüyoruz

 

Analiz Türü