Erdoğan AKP ve Lira arasına sıkıştı!

 

Salı akşam saatlerinde CB Erdoğan’ın TRT ekranında yaptığı şu açıklama sonrası dolar/TL 8.77 seviyesini gördü: “Bu konuda yine aynı iddianın peşindeyim. Bugün Merkez Bankası Başkanı ile görüştüm. Bizim faizleri düşürmemiz şart. Faiz yükünü biz yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için rahatlama dönemine inşallah girmiş olacağız.”

Erdoğan Lira ve AKP arasında sıkışmış durumda. Eğer faiz inmezse seçimi kaybedecek. Ancak faizlerin inmesi geçen yıl yaşadığımız sert kur hareketlerini akıllara getiriyor. Özellikle yükselen enflasyon ortamında faiz indirmek tam bir intihar hareketi olur. Böyle bir durumda kurun çift haneye çıkması an meselesi haline gelir.

Üzücü nokta ise şu: Erdoğan geçen yıldan hiç ders almamış. Ya da AKP haricinde kimseyi umursamıyor, tabi onu bilemiyoruz.

Açıklama Türk ekonomisi ve politikalarına yabancı güvenini iyice bitirecek gibi duruyor. Gerçekten çok konuşulacak. Umarız bu açıklama sözde kalır eyleme geçmez yoksa Lira tekrardan büyük bedel ödeyecektir. 

Analiz Türü