Altın, döviz, borsa sabah bülteni

Borsa İstanbul'da haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,03 düşüşle 1,438.28 puandan kapattı ve işlem hacmi 11,6 Milyar TL oldu. Piyasalar bugün ABD'de açıklanacak olan tüketici fiyat endeksinde olacak.

 

Yıl boyunca enflasyonun seyri piyasalar tarafından sürekli tartışılmakla beraber yaşanan gelişmeler fiyatlamalarda oynaklığa neden olmuştu. Açıklanacak olan veri sonrasında gözler ABD tahvil faizleri ve Dolar Endeksi üzerinde olacak.
ABD'de enflasyon yıl boyunca sıklıkla tartışılırken piyasa ile FED arasında fikir ayrılıkları görülmüştü. FED yetkililerinden gelen açıklamalara bakıldığında enflasyondaki yukarı yönlü hareketin geçici olduğu önemli vurgulanırken artan maliyet baskısı ve ertelenmiş taleple birlikte enflasyondaki yükseliş devam edeceği beklentisi piyasa tarafından dile getiriliyordu. Enflasyon oranının yüzde 5'i aşması ve istihdam tarafında görülen iyileşme uygulanan genişleyici para politikalarında bir değişikliğe gidilmesi FED yetkililerini harekete geçirdi. Varlık alım programıyla piyasalara desteğini sürdüren FED, gelecek hafta yapılacak olan FOMC toplantısında varlık alımlarında değişikliğe gideceğinin sinyallerini verebilir. Varlık alım programında değişikliğe gitmeden önce piyasa bilgilendirmesini yapacaklarını söyleyen FED başkanı Powell, son zamanlarda düzenlenen etkinliklerde varlık alımlarındaki değişikliğin neden gerekli olduğunu ifadelerinde yer verdi. Piyasa varlık alım programında gelecek olacak değişikliklere hazır olduğu söylenebilir.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş eğilimi sürüyor. Yılbaşından itibaren emtia fiyatlarında görülen ralli temmuz ayında 77$ seviyesini test ederken delta varyantı kaynaklı risklerin artması talebe yönelik endişelerin artmasına neden oldu. OPEC tarafında yapılan son açıklamalara göre delta varyantı kaynaklı oluşan belirsizliklerin ortadan kalkmaya başladığı söylenmesine rağmen 2021 Dünya petrol talep tahminini 110bin varil/gün azaltarak 99.70 milyon/gün varile düşürdü.2022 yılına ilişkin talep beklentilerini ise 4.15 milyon/gün artışla 28.75 milyon/güne yükseltti. Beklentilerdeki artışta yaz döneminde artan hareketlilik ve seyahatlerin önemli etken oldu. Son zamanlarda Meksika körfezinde yaşanan kasırga felaketleri yüzünden yavaşlayan üretim petrol yatırımcıları için yeni fırsatlar doğurdu. Ida kasırgasının bölgedeki üretimde ciddi etkiler bırakmasının üzerinden neredeyse iki hafta geçmesine rağmen üretim kapasitesine bakıldığında henüz eski seyrine geri dönülebilmiş değil. Ham petrol stoklarında görülecek olan olası sert azalış petrol fiyatlarındaki yükselişi hızlandırabilir. Ekonomiler üzerinde bir diğer önemli etken olan taşıma maliyetlerine bakılacak olursa, salgın dönenimde ortaya çıkan taşı maliyetlerindeki yükselişler devam ediyor. Dünya Konteyner Endeksi son 21 haftadır yükseliş trendini sürdürürken 10bin Dolar'ın üzeri görüldü. Endeksteki artış geçtiğimiz yıldan bugüne yüzde 309,0 oldu. Yılbaşından bugüne endeksteki ortalama fiyatlama 6bin 695 dolar oldu. Yaşanan gelişmeler hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerdeki enflasyonist baskıyı artırmaya devam ediyor.

USDTRY

Bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verisi döviz kurunda kısa vade de bir hareketliliğe neden olabilir. ABD'de açıklanan işsizlik hakkı başvuruları beklentiden pozitif ayrışarak 310bin kişi olarak açıklandı. Geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yaptığı açıklamalar sonrasında döviz kurunda yukarı yönlü hareketin oluştuğu gözlendi. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,48 ve 8,52 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,38 ve 8,34 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

EURTRY

Avrupa Merkez Bankası tarafından politika faizinde değişikliğe gidilmedi ancak varlık alım programında ılımlı yavaşlama dönemi başladı. Avrupa bölgesi beklentinin üzerinde 2. Çeyrekte yıllık yüzde 14,3 büyüme gerçekleştirirken çeyreklikte büyüme oranı yüzde 2,2 oldu. Euro bölgesinde yatırımcı güveni beklentiye paralel 19,6 açıklanırken bir önceki aya göre düşüş gösterdi. Seyrine devam etmesi beklenilen kurda 10,00 ve 10,10 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 9,90 ve 9,85 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD

Bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verisi yakından takip edilecek. Piyasa beklentinin üzerinde gelmesi paritede hareketliliğe neden olabilir. Avrupa Merkez Bankası faizleri sabit tutarken varlık alım programında ılımlı yavaşlama dönemine geçti. ABD'de işsizlik başvuruları son zamanların en düşük seviyesine geriledi ve 310bin olarak açıklandı. Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1,1835 ve 1,1855 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının gelmesi halinde ise 1,1780 ve 1,1755 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.

ONS ALTIN

ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki hareketlilikler yakından takip edilecek. Açıklanacak olan ABD enflasyon verisi hareketliliğe neden olabilir. Enflasyona karşı hedge amaçlı kullanılan Altın'daki fiyatlamalar piyasaların odağında. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1800 ve 1810$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1785 ve 1775$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

GBPUSD

Bugün açıklanacak ABD enflasyon verisi sonrasında paritede oynaklık görülebilir. İngiltere'de açıklanacak olan istihdam rakamları ise delta varyantının etkili olduğu bir dönemde ekonominin ne kadar etkilendiğini gösterecek. İngiltere'de sanayi üretimi aylık yüzde 1,2 artış gösterdi. İmalat tarafında ise herhangi bir değişim gözlemlenmedi. Hareketine devam etmesi beklenen paritede olası yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda halinde 1,3865 ve 1,3890 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Aşağı yönlü seyrin oluşması durumunda ise 1,3820 ve 1,3800 destek seviyeleri önem arz ediyor.

USDJPY

Bugün ABD'de açıklanacak olan enflasyon verisi fiyatlamalarda oynaklığa neden olabilir. Japonya'da sanayi üretimi Temmuz ayında beklentilere paralel bir şekilde yüzde 1,5 azalış gösterdi. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 110,50 ve 111,10 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 109,40 ve 108,70 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

BRENT PETROL

Yılbaşından itibaren emtia fiyatlarında görülen ralli temmuz ayında 77$ sevesini test ederken delta varyantı kaynaklı risklerin artması talebe yönelik endişelerin artmasına neden oldu. OPEC tarafından yapılan son açıklamalara göre delta varyantı kaynaklı oluşan belirsizliklerin ortadan kalmaya başladığı söylenmesine rağmen 2021 Dünya Petrol Talep tahminini 110 bin varil/gün azaltarak 99.70 milyon/güne düşürdü. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol'de 74,10 ve 74,90 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 73,00 ve 72,20$ destek seviyeleri önem arz ediyor.


GRAM ALTIN

Bugün ABD'de açıklanacak olan enflasyon verisi yakından takip edilecek. Verinin açıklanmasının ardından Ons Altın ve ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde oynaklık söz konusu olabilir. Gram Altın'da yukarı yönlü hareketin görülmesi durumunda 490 ve 500 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumuna ise 480 ve 475 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler

Haber Kategorisi
Ekonomi