Bitcoin altın olamayacağını gösterdi

Küresel riskler ne zaman artsa yatırımcılar altına yönelir, riskli varlıklardan çıkarlar. Bitcoin de kriz dönemlerinde güvenilmeyen bir varlık olduğunu yaşadığı sert düşüşle gösterdi. 

 

Kripto paralar, Çinli Evergrande’nin borç krizinin finansal sitemin tamamını etkileyeceğine dair endişeler ve azalan küresel risk iştahıyla beraber kayıplarını sürdürdü. Bitcoin, Asya işlemlerinde yüzde 7,6 düşüşle 40 bin 237 dolara kadar gerileyerek Ağustos başından bu yana en düşük seviyeyi görmüştü. Ethereum da yeniden 3 bin doların altına geriledi.

Yatırımcıların Evergrande borç krizi ve Fed toplantısından kaynaklanan risklere odaklanmasıyla piyasaların genelinde görülen endişeler kripto paralara da yansıdı. S&P 500 Endeksi, pazartesi günü yüzde 2,9 kayıpla Ekim 2020’den bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Asya Pasifik Bölgesi'nde de hisse senetleri salı günkü işlemlerde yatırımcıların Evergrande krizine ilişkin haber akışını takip etmeye devam etmesiyle geriledi.

Bitcoin, genelde geleneksel finansal piyasalarla aynı yönde hareket etmese de Şubat 2020’den bu yana Nasdaq 100 ile pozitif bir korelasyon içerisinde bulunuyor. Analistler, zorlu bir haftanın geçeceğini ve Bitcoin’in 41 bin doların altına çekilebileceğini söylüyor.

Ether’in Bitcoin’den daha sert bir düşüş kaydetmesi de kripto piyasalarda risklerin arttığına dair başka bir işaret olarak görülüyor. El Salvador Başkanı Nayib Bukele ise ülkenin dipten Bitcoin almaya devam ettiğini ve ellerindeki Bitcoin sayısını 700’e çıkardıklarını söyledi.

Haber Kategorisi
Ekonomi