Dolar, Euro ve Gram Altın'da neler olacak?

Piyasalarda son beklentiler neler? İşte sabah raporunuz...

 

Borsa İstanbul dün yüzde 1,58 yükselişle 1.407,46 seviyesinden kapatırken işlem hacmi 11.2 Milyar TL oldu. Hafta başında Çin'de faaliyet gösteren Evergrande adlı şirketin likidite sorunu yaşaması nedeniyle satıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul, Amerika ve Avrupa borsalarının toparlanmasıyla birlikte yükseliş gösterdi. Dün akşam FED faiz kararını beklentilere paralel açıklarken varlık alımlarıyla ilgili en nihai kararı bir sonraki toplantıya bıraktı. Kararın açıklanmasının ardından ABD borsalarında yükseliş hızlanırken Dow Jones yüzde 1, Nasdaq yüzde 1,02 ve S&P 500 yüzde 0,95 artıda kapanış gerçekleştirdi. Korku endeksi olarak bilinen S&P 500 VIX endeksinde ise yüzde 15'e varan değer kaybı görüldü.

Ağustos ayında gerçekleştirilen Jackson Hole toplantısında Başkan Powell'ın ekonominin beklentiler dahilinde seyrine devam ettiğini belirtmesi üzerine Eylül ayı toplantısının önemi artmıştı. Varlık alım programına ilişkin öngörülerin paylaşılması ve ileriye dönük projeksiyonun yayımlanacak olması toplantının önemini artırıyordu. FED, istihdam ve enflasyon hedeflerine doğru ilerlemenin beklendiği gibi devam ederse yakın zamanda varlık alım programında değişikliğe gidilmesinin mümkün olduğunu belirtti. Kovid-19 salgınının delta varyantı ile yeni bir boyut kazanmasının ekonomide toparlanmayı yavaşlattığına dikkat çekildi.

FED, 2021 yılı büyüme beklentisini yüzde 7,0'dan yüzde 5,9'a, yıl sonu PCE beklentisini yüzde 3,4'ten yüzde 4,2'ye revize etti. Toplantıda dikkat çeken bir diğer önemli konu ise FED yetkililerin önümüzdeki dönemdeki faiz beklentilerinde artış meydana geldi. FOMC toplantısı sonrasında 9 Fed yetkilisi 2022 yılında faiz artırımı öngörürken bir önceki toplantıda bu sayı 7'ydi ve 2023 yılında faiz artırımı öngören sayısı da Haziran ayına göre 4 artarak 17 oldu. Enflasyondaki yükselişin geçici faktörlerin etkili olduğunu belirten Powell, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesi durumunda FED'in karar alabileceğini belirtti. Varlık alım programında değişikliğe gidilmesi için dikkat edilen istihdam ve enflasyon hedeflerinden istihdam hedefinin yakalandığını belirtti. İlerleyen dönemde elde edilecek veriler ışığında hedeflere ulaşılması durumunda gelecek toplantıda varlık alım programı için uygun ortamın yakalanabileceğine dikkat çekti. Varlık alım programında azaltıma başlanması durumunda gelecek yılın ortasına kadar bitmesi planlanırken faiz artırımı için hala uzun bir yol olduğu ifade edildi ancak 2022 yılında enflasyonun hala yüksek seviyelerde olması durumunda FED'in faiz artırımı için uygun ortamı test edeceğine ilişkin ifade gelecek fiyatlamalar için en önemli açıklama oldu.
 
FED toplantısının ardından gözler bugün gerçekleştirilecek olan TCMB PPK toplantısında. Piyasa beklentilerine bakılacak olursa faiz oranlarında bir değişiklik beklenmiyor ancak toplantı karar metninde yer alacak olan ifadeler gelecek dönem fiyatlamaları için önemli olacak. Ağustos ayı enflasyon verisinin beklentinin üzerinde yüzde 19,25 açıklanmasının ardından reel faiz getirisi negatif dönmüştü. TCMB PPK toplantı karar metinlerine bakıldığında politika faizinin enflasyon üzerinde konumlandırılacağı açıklanmış ve piyasa beklentileri bu yönde şekillenmişti. Son dönemde çekirdek enflasyona yönelik açıklamaların ağırlık kazanması bugün toplantıdan çıkacak karar üzerinde etkisi merakla bekleniyor. TCMB'nin faiz kararı saat 14.00'te açıklanacak.

USDTRY

FED, piyasa beklentilerine paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmezken önümüzdeki toplantıda varlık alım programı açıklanmasının oldukça yüksek olduğuna dikkat çekti. Bugün gerçekleştirilecek olan TCMB PPK toplantısı ile fiyatlamalarda oynaklık yaşanabilir. Piyasa beklentilerine göre faiz oranının sabit bırakılması bekleniyor. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,70 ve 8,76 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,60 ve 8,55 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

EURTRY

Bugünkü TCMB PPK toplantısı döviz kuru üzerinde oynaklık yaratabilir. Piyasaya beklentisi faiz oranlarının sabit bırakılması yönünde. Avrupa Merkez Bankası yetkilisi De Guindos, 3.çeyrek ile birlikte güçlü büyüme rakamlarına ulaşılacağını belirtirken enflasyondaki yükselişin üzerinde yukarı yönlü risklerin olduğunu kabul etti. Seyrine devam etmesi beklenilen kurda 10,20 ve 10,25 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 10,10 ve 10,00 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD

FED, faiz oranlarını sabit bıraktı ve varlık alım programının önümüzdeki toplantıda gerçekleşmesinin konjonktürel gelişmelerle birlikte açıklanacak olan veriler sonrasında kesinlik kazacağını yineledi. FED yetkilileri kararı oy birliği ile alırken 2022'de faiz artışı bekleyenlerin sayısı 7'den 9'a yükseldi. Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1,1730 ve 1,1750 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının gelmesi halinde ise 1,1685 ve 1,1660 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.

ONS ALTIN

FED'in açıklamalarının ardından Ons Altın'ın seyrinde herhangi bir değişiklik gözlemlenmedi. FED'in söylemlerinin güvercin olmakla birlikte gelişmelere göre alınacak kararların şahin niteliği taşıdığı söylenebilir. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1775 ve 1790$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1760 ve 1750$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

GBPUSD

FED faiz kararını sabit bıraktı ve varlık alım programındaki değişikliği bir sonraki toplantıya bıraktı. Varlık alım programının ekonomik gelişmelere göre şekilleneceği öngörülüyor. Dolar endeksinde görülen yukarı yönlü hareket Ons Altın'daki hareketi baskılıyor. Hareketine devam etmesi beklenen paritede olası yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda halinde 1,3665 ve 1,3690 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Aşağı yönlü seyrin oluşması durumunda ise 1,3620 ve 1,3600 destek seviyeleri önem arz ediyor.

USDJPY

FED, piyasa beklentilerinde şaşmadı ve faiz oranlarını sabit bıraktı. Varlık alım programının Kasım ayı toplantısında açıklanması bekleniyor. Japonya Merkez Bankası Politikalarda değişikliğe gitmedi ve gevşek para politikasını sürdürdü. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 110,10 ve 110,80 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 109,10 ve 108,40 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

BRENT PETROL

Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanan Haftalık Ham Petrol Stokları beklentinin oldukça üzerinde -6,108M azalış gösterdi. Gerçekleşen stok rakamlarının arından petroldeki seyrin korunması bekleniyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol'de 75,95 ve 76,50 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 75,00 ve 74,60$ destek seviyeleri önem arz ediyor.

GRAM ALTIN

FED, beklentiye paralel karar açıklamasının ardından gözler TCMB PPK toplantısında. DolarTL'nin tekrardan 8,60TL üzerinde kalıcılığı sağlaması Gram Altının yükselişine destek olurken Ons Altın fiyatlarının 1800$ altına gerilmesi baskı oluşturmaya devam ediyor. Gram Altın'da yukarı yönlü hareketin görülmesi durumunda 495 ve 500 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumuna ise 485 ve 475 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.


Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler

Haber Kategorisi
Ekonomi