İşte borsa liginin şampiyonu!

Borsa liginin şampiyonu belli oldu!

Borsada yılın ilk yarısında yatırımcısına en fazla kazandıranı belli oldu.

Spor endeksi ilk yarıda yüzde 5,4 artış gösterdi. Borsa İstanbul'da  BIST 100 endeksi yılın ilk yarısında yüzde 29,5 değer kazanarak 2009 yılından bu yana en güçlü performansını sergilerken, spor hisselerinde dalgalı bir seyir izlendi.

Transfer sezonunun başlamasıyla spor hisselerinde hareketlenmeler görüldü. Yapılan sponsorluk anlaşmalarıyla da spor hisselerini olumlu etkileyen faktörler arasında yer aldı. Borsa İstanbul'da işlem gören spor kulüpleri arasında hisseleri yılın ilk yarısını yüzde 48,1 artışla tamamlayan Fenerbahçe Futbol AŞ, bu dönemde yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu.

Bu yılın ilk yarısında borsada Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımların hisseleri yüzde 14,8 değer kazandı. Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ'nin hisseleri yüzde 0,7, Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliğinin hisseleri yüzde 24,1 değer kaybetti.

Spor Toto Süper Lig'i şampiyon olarak tamamlayan Trabzonspor ise yeşil sahalarda taraftarlarını sevindirirken, borsada yatırımcısına kaybettirdi.

Analistler, Trabzonspor hisselerinin 2021 yılında yüzde 148,4 değer kazanarak 11 yılın en iyi performansını sergilediğini anımsatarak, yılbaşından bu yana spor hisselerindeki oynaklıktan en fazla Trabzonspor'un etkilendiğini kaydetti. Kulübün şampiyonluğu fiyatlamasıyla da yatırımcıların Trabzonspor hisselerine talebi azaldı.

Haber Kategorisi
Ekonomi
Etiketler
borsa istanbul
Fenerbahçe
Galatasaray
Trabzon