Altın FED'i İzleyecek

Amerikan Merkez Bankası FED bugün gelecek enflasyon rakamlarına göre faiz kararı verecek. ABD'de TÜFE’nin Ekim’de aylık bazda %0,1 oranında artması, yıllık çekirdek enflasyonun %4,1’de sabit kalması, yıllık manşet enflasyonun ise %3,7’den %3,3 civarına gerilemesi bekleniyor.

Beklentiler gerçekleşirse Aralık ayında FED faizi artırmaz, Ocak ayında bir artırım yapar. Bu durum altında FED kaynaklı satış baskısı yaratmaz. Ancak beklentilerin üstünde gelecek enflasyon Aralık ayında faiz artırımı demektir haliyle altına satış baskısı yapabilir. 

Unutulmaması gereken bir konu da Gazze sorunu, 1950 dolardaki direnç aşılırsa 1975 dolara kapı açılır. Ancak sabah saatlerinde işlemler 1945 dolardan geçiyordu ve 1929 dolara kadar düşüşten sonra bir tepki alışı izliyoruz. 1925/1950 dolar arasında yatırımcıların alış yapmaya devam ettiğini görüyoruz. 

Özetle ABD enflasyonu beklenti üzeri gelmezse altın için destekleyici bir durum oluşur, 1950 dolar direnci kırılır. Altını geriletecek gelişmeler ise ABD enflasyonunun beklentileri aşması ve Gazze'de kalıcı ateşkes olabilir. 

Haber Kategorisi
Özel Haber