2. EL OTOMOBİLDE DÜRÜSTLÜKLE İMTİHANIMIZ!

DÜRÜSTLÜK: T.D.K sözlüğünde” doğruluk” olarak, diğer sözlüklerde “özü sözü bir olma” ‘’olanı olduğu gibi gösterme’’ olarak tanımlanır. Nereden çıktı bu konu diye sorabilirsiniz memnuniyetle anlatacağım.

2. el otomobil almaya gelen alıcıların birçoğu hasarlı olmayan 2. El bir otomobil almak ister ve istedikleri gibi bir 2. El otomobil alana kadar arayışlarını sürdürür ve doğal olarak satanlardan dürüst olmalarını beklerler.

Hasarsız otomobil alan bu alıcılar kullanırken kendi hatalarından yâda karşı tarafın hatasından trafik kazası yaparlar konunun hikâyesi de burada başlar. Kaza yapan araçların 2.el değerinin düşeceğini bilen araç sahipleri hasar kaydının yüksek çıkmaması ve çıkan hasar tutarının tramere (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumu) işlenmemesi için çaba sarf ederler. 2.El otomobil alırken satıcıların dürüst olmalarını bekleyen araç sahipleri kendi hasarlı araçlarını satarken aynı dürüstlüğü göstermek istememeleri incelenmesi gereken önemli bir konudur. Doğru olan 2. El otomobil alırken nasıl dürüstlük bekliyorsak, satarken de bizim dürüst olmamızdır.

2 el otomobil değeri ile ilgili DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI tüm araç kullanıcılarına ve alıcılarına öğretebilirsek alanları kandırılmaktan, satanları da kandırmaktan kurtarabiliriz. 2.el otomobil değerinin hangi hasarlarda düşeceğini, hangi hasarlarda aracın değerinin artacağını tüketiciye öğretmek ve piyasada oluşan doğru bilenen yanlışları düzeltmek konusunda en büyük görev OYDER, ODD VE OSD’nin dir.

2. ELDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARA BAZI ÖRNEKLER;

YANLIŞ: Aracın tramer kaydının olması aracın değerini düşürür.

DOĞRU : Tramer kaydının olması araç hakkında doğru bilgi almanızı sağlayacak kayıttır ve gerçekleri öğrenmenizi sağlar, dürüstlüğü gösterir, hasarı olup tramer kaydı olmayan araçlar sizi şüphelendirmelidir.

YANLIŞ : Değişen hasarlı parçalar aracın değerini düşürür.(Maalesef bu durum sadece ülkemizde geçerli)

DOĞRU : Orijinal yedek parçalar aracın değerini düşürmezler , tam tersine artırırlar. Sıfır araçlar üretilirken takılan her parçanın karşılığında 1 tane de yedek parça için ayrılır. Dolayısıyla hasarlanmış bir aracın yedek parçaları orijinal parça ile değiştirilirse fabrikada ki parçanın aynısı ile değiştirilmiş olur buda orijinalliği bozulmamış aksine korunmuş demektir. Özelliklede kaynaklı olmayan ön çamurluklar, ön kaput, kapılar ve bagaj kapağı gibi. Örneğin ön kaputlarda kırılma noktaları vardır bu kırılma noktaları darbe esnasında kırılarak gelen darbeyi emer, sürücü ve yolcuların zarar görmesini önler. Burada ön kaputa yapılacak yanlış bir kaynaklı onarım özellikle kırılma noktalarının kırılma özelliğini ortadan kaldıracağından bir sonraki kazada kırılma noktaları görevini yapamayacağından darbeleri ememeyerek sürücünün ve yolcuların büyük zarar görmesine neden olacaktır.

Bir diğer önemli konu emniyet kemerleri konusu, bir kaza esnasında görevini yerine getiren emniyet kemerlerinin, bir sonra ki kazada görevini yerine getirip getirmeyeceği meçhuldür. Üretici firmalar kaza sonrası emniyet kemerleri çalışsa dahi değiştirilmesini önermektedir. Maalesef bu durum ülkemizde hasar tutarını artıracak diye müşteriler tarafından ve hasar tutarlarının artmasına neden olacak diye sigorta şirketleri tarafından kabul görmemektedir. Hayatımız bilerek veya bilmeyerek paraya tercih edilmektedir.

Sözün özü doğru sanılan yanlışları ortadan kaldırdığımızda insanların birbirini aldatmalarının önüne geçmiş olacağımız gibi hayatımızı da değersiz kılmaktan çıkarmış olacağız.