HYBRID ve ELEKTRİKLİ YARIŞINI KİM KAZANACAK?

Dünyanın birçok çevreci ülkesi ve son olarak ta Belçika 2030 yılında Dizel yakıtlı 2035 yılında da Benzin yakıtlı araçları kaldıracağını açıkladı. Açıklamalar peş peşe gelirken otomotiv sanayi üreticileri de çevreyi daha az kirletecek hatta kirletmeyecek araçlar üretmek için var güçleriyle çalışıyorlar.

Hayatımıza girmeye başlayan bu araçlar hangileri ve birbirinden farkları nedir diyorsanız aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Hybrid Araçlar: Kelime anlamı ‘melez ‘ demektir. Bir otomobilde 2 adet motor vardır. Hem elektrik hem de benzinli motora sahip olan ve KENDİ KENDİNİ ŞARJ EDEBİLEN araçlardır. Dışarıdan elektriğe ihtiyaç duymazlar. Plug – İn modelleri var ama kafa karışıklığına neden olmamak için bu konuya bu yazımızda girmeyeceğim.

Elektrikli Araçlar: Bir veya daha fazla elektrik motoru kullanarak bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarında elektriği kullanarak hareketini başlatan ve sürdüren otomobillerdir. Kendilerini şarj edemezler, dışarıdan şarja ihtiyaç duyarlar.

grafik

Yukarıda ki tablodan da göreceğimiz üzere dizel motorlu araçların sayısı düşerken, benzinli, Hybrid ve çok azda olsa elektrikli araçların sayısı ülkemizde her geçen gün artmaktadır. Şahsi kanaatim önümüzdeki 10 yıl hayatımızın büyük çoğunluğunu HYBRİD araçlar oluşturacaktır. ELEKTRİKLİ araçlar için henüz ERKEN olduğunu düşünüyorum neden diye sorarsanız;

· HYBRİD araçlar 20 yıldan beri varlar, üretiyorlar, satıyorlar. (Hybrid araçların öncüsü ve lideri Toyota 4. Nesil Hybrid araçları üretirken, diğer markalar henüz yolun başındalar).

· Tüm sorunlarını çözdükleri gibi benzinli ve dizel motorlu araçlara göre bakım maliyetleri daha düşük.

· Düşük yakıt tüketiyorlar ve bataryaları elektrik motorlu araçlara göre çok daha ucuz.

· Daha çevreciler benzin ve dizel yakıtı tamamen yasaklanmadan, Hidrojeni yakıt olarak kullanmaya başlayarak sıfır emisyona ulaşmayı başardılar.

· Kendi kendilerini şarj edebiliyorlar dışarıdan şarja ihtiyaç duymuyorlar.

Elektrikli araçlar son 5 yıldır hayatımızdalar ve henüz büyük sorunlarını çözmeyi başaramadılar. 90 milyon aracın satıldığı bir dünyada bu araçların ihtiyaç duyacağı elektrik nasıl üretilecek bence en büyük SORU ve SORUN bu zira çevreye verdiği zararlar nedeniyle nükleer ve hidrotermik elektrik üreten santraller bir bir kapatılırken!

Diğer sorunlara gelince;

· Bataryaların fiyatları şimdilik çok pahalı ve çevreci olup olmadıkları tartışılıyor.

· Bataryalar için yıllık ne kadar vergi ödenecek ve garanti süreleri kaç yıl olacak belirsiz.

· Arzu edilen menzil uzunluğuna henüz ulaşmayı başaramadılar.

· Alt yapı çok yetersiz ve şarj süreleri çok uzun özellik şehirlerarası yolcularda şarj istasyonu kuyrukları oluşabilir.

· 2.el satışlarında araçların ve bataryaların yaşının artması sorun yaratabilir.

Tüm bu bilgi ve yorumlar ışığında son karar her zaman ki gibi siz değerli araç kullanıcılarının olacaktır yarışı sizce kim KAZANACAKTIR benim ki sadece 27 yıllık bir tecrübenin öngörüleridir.