OTOMOTİVDE ÇİP KRİZİ VE PLANLAMA

Pandemi sonrası yaralarını sarmayan çalışan otomotiv endüstrisi şimdi de çip kriziyle boğuşuyor. Sorun her ne kadar otomotiv endüstrisinde daha yoğun hissedilse de aslında otomotiv endüstri ile birlikte akıllı telefonlara, oyun konsollarından, elektrik enerjisi çeviricilerine kadar tüm elektronik alanlarda etkili diyebiliriz.

Otomotiv endüstrisinde daha fazla hissedilmesinin temel sebebi pandemi başlangıcında araba üreticilerinin talebin azalacağını düşünerek siparişleri azaltması ve iptal etmesi sonucu üretimin yavaşlaması ancak geçen yıl haziran ayından itibaren sektöre talebin artması bütün ön görüleri bozmuş oldu.

Çip krizinin birçok sebebi var ama en önemli nedenlerden bir tanesinin, salgından dolayı evden çalışmanın yaygınlaşması ve bunun sonucunda bilgisayar, cep telefonları, tabletler ve diğer elektronik cihazlara talebin artmasıdır.

Diğer nedenleri de iki başlık halinde değerlendirebiliriz bunlardan birincisi küresel çip krizidir; Küresel Kovid-19 salgını nedeniyle çip arz-talep dengesindeki değişim ve çiplerin ham maddesi olan silisyumun en büyük üreticisi olan Çin'de yaşanan kuraklık, teknoloji ile ilgili birçok sektörde çip krizini tetiklemiştir.

İkincisi Küresel Ekonomik Savaşlardır; Özellikle ABD ve Çin arasındaki politik kriz ve ABD'nin SMIC gibi Çin menşeli üreticileri yasaklaması nedeniyle TSMC ve Samsung gibi Tayvan ve Güney Kore üreticilerine yönelme arzın talebi karşılayamamasına neden olmuştur. Aynı politik sebeplerden Çin bazlı teknoloji firmaları, yasaklar başlamadan taleplerini artırmış ve çip envanterlerini doldurmaya çalışmıştır. Bu da yine çip arzının talebi karşılayamamasını sağlamıştır. Son yıllarda Tayvan'da olan kuraklık ve çip üretiminde çok fazla miktarda su kullanılması da üretimin yavaşlamasına sebep olmuştur.

Çip krizinin otomotiv sektörüne vereceği zararın bu yıl için 110 milyar dolar civarında olması ve araç üretiminin de yaklaşık 4 milyon daha az olması bekleniyor. Krizin çözümü için yeni yatırımlar tüm hızıyla devam ederken Intel 20 milyar dolar harcayarak iki üretim tesisi yapmayı planladığını duyurdu. Otomotiv sektörü doğru planlama ile bu krizi çok kısa sürede çözecektir.

Çip krizi, teknolojiye yatırımın önemeni bir kez daha ortaya koyarken bir otomotiv üretim üssü olan ülkemizin benzeri yatırımları yapması ve/veya yatırımcı çekmesi genç beyin göçünü önler mi diye düşünmeden de edemiyor insan.