SIFIR VE 2.EL OTOMOBİL FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

ÖTV Matrahlarının güncellenmesiyle sıfır otomobillerin bazı modellerinde 60.000 TL’ ye varan indirimler gerçekleşti. Otomobil fiyatlarındaki indirimleri gören insanlar otomobil almak için gittikleri bayilerde stokların tükenmesiyle Eylül ve Ekim ayında gelecek otomobilleri almak için sıraya girdiler. En büyük korkuları ise otomobilleri alacakları tarihe kadar artan kurların etkisiyle matrah güncellenmesi ile düşen otomobillerin fiyatlarının yeniden artma ihtimalinin olması.

Sıfır otomobil fiyatlarına yapılan indirim nedeniyle, 2. El otomobil fiyatlarında beklenen düşüş maalesef arz – talep dengesizliği nedeniyle henüz gerçekleşmediği gibi fırsatçı çevrelerin ellerindeki 2.el otomobillerin fiyatlarını artırmasına neden olmuş gibi görünüyor. Arz – Talep dengesi düzelmediği sürece bu durum düzelecek gibi görünüyor.

Akıllardaki en büyük soru neden bayilerin elinde yeterince otomobil stoku yok. Cevabı basit otomotiv sektörü, yıllık plan yapıyor örneğin gelecek 2022 yılında satacağı otomobil ve hafif ticari araçların talebini tüm dünyadaki satış noktalarından Ekim 2021 yılına kadar topluyor oluşan adetleri kendi süzgecinden geçirip üretim adedinin netleştiriyor. Daha sonra tedarikçilerini ve fabrikalarını bu adette göre planlayarak üretime başlatıyor.

Otomotiv sektörü bu nedenle ülkemize sık sık yaşanan ani talep artışlarına veya azalmalarına hemen cevap veremiyor ani talep artışlarında üretimi hemen artıramadığı için müşterilerine araç yok derken,  talep düşüşlerinde ise üretimi durduramadığı için büyük araç stoklarını taşımak zorunda kalıyor. 

Arz – talep dengesi maalesef özellikle Güney Asya'daki koronavirüsün yayılması nedeniyle yakın zamanda bitmesi mümkün görünmüyor. Güney Asya’da otomotiv üreticilerine parça tedariki ve özellikle ÇİP üreten fabrikaların Hükümetlerin aldığı sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle tam kapasite çalışamadığı için otomobil üreticilerine üretim adetlerini düşürmek zorunda bıraktırdı.

Toyota Motor Perşembe günü yaptığı açıklamada, koronavirüsün Güney Asya'da yayılmasının etkisiyle yaşadığı tedarik sorunları nedeniyle, Eylül ayı küresel üretimini önceki planına göre %40 oranında azaltacağını söyledi. Diğer otomobil üreticilerinin aksine Toyota, küresel çip sıkıntısından nispeten zarar görmemişti. 

Honda Motor, Çin'in Guangzhou şehrinde bu ay araç üretimini 20.000 otomobil veya Temmuz sonu itibariyle üretim planının %20'si kadar azalttı.

Nissan Motor, Malezya'dan cips tedariki üzerindeki etkisi nedeniyle ABD'nin Tennessee eyaletindeki fabrikasını iki haftalığına kapattı. Volkswagen, General Motors ve diğer küresel otomobil üreticileri de, esas olarak yarı iletken sıkıntısının bir sonucu olarak geçen yılın sonlarından bu yana üretimi kısmak zorunda kaldılar.

Otomotiv sektöründe yaşanan bunca olumsuzluklara karşın ÖTV matrahlarının güncellenmesiyle düşen sıfır otomobil fiyatları yeni yıla kadar bu avantajı koruyacak gibi görünüyor. Arz – talep dengesi düzelinceye kadar 2.El otomobillerde fiyat düşüşü yakın zamanda olmasa da, fiyat artışı da olmayacaktır. 

Önemli otomotiv üretim üssülerinden birisi olan ülkemiz dünyada yaşanan bu sorunları iyi analiz edip özellikle yarı iletken madde (Çip) üretimine yapacağı yatırımlarla teknolojik sanayileşme fırsatını yakalayacağı gibi yeni yatırım noktaları arayan Güney Asyalı büyük yatırımcıları ülkemize çekebilir.