Dev Fransız bankadan dolar/TL'de duyulmamış tavsiye

Dev Fransız bankadan dolar/TL'de duyulmamış tavsiye

Fransız dev bankasından Türkiye ile ilgili analizde bulunurken DOLAR/tl'de uzun pozisyondan bahsederek dikkat çeken değerlendirme yaptı.

Société Générale (SocGen) Türkiye ile ilgili analizinde enflasyonda tepe noktasının yüzde 87 olacağını öngörürken Dolar/TL'de uzun pozisyon tavsiyesinde bulundu.

Fransız banka Société Générale (SocGen) Türkiye'de enflasyonun Ekim ayında yüzde 87 ile rekor seviyeye yükseleceğini öngördü. Banka daha önce 22 olarak açıkladığı yıl sonu dolar/TL tahminini korurken dolar/TL'de uzun pozisyon tavsiye etti. Beklenti ufkunda Türk lirasının destekleyici olmayan dış denge nedeniyle değer kaybetmeyi sürdüreceğini düşündüklerini söyleyen Drimal, 2022 sonu dolar/TL beklentilerinin 22 seviyesinde olduğunu ve dolar/TL’de uzun pozisyon tavsiye ettiklerini belirtti.

Vurgu yaptı

SocGen CEEMEA Baş Stratejisti Marek Drimal, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ağustos toplantısında faizde de iletişiminde de bir değişiklik beklemediklerini vurguladı. Drimal 16 Ağustos tarihli notunda, “TÜİK’in yıllık resmi enflasyon verisinin Ekim ayında yüzde 87 ile tepe yapmasını bekliyoruz” dedi.

İhtimal dışı

Notta, “Enflasyonun daha da ivme kazanması beklense de faiz artırımları ihtimal dışı olmaya devam ediyor” denildi. Merkez Bankası’nın kredi büyümesini kısmak, Döviz pozisyonları caydırıcı adımlar atmak ve lirayı desteklemek için diğer önlemlere odaklanmayı sürdürmesinin beklendiği belirtildi.

Merkez Bankası faizleri sürer

TCMB için baz senaryolarının mevcut politikanın en azından gelecek yıl 18 Haziran’da planlanan seçime kadar devam etmesi olduğunu söyleyen Drimal, “Bize göre sağlam turist gelirleri, muhtemelen şu anda, 2022’nin üçüncü çeyreğinde lira üzerindeki baskıları hafifletirken, kredi büyümesini kontrol eden önlemler ve TCMB’nin yükselen rezervleri de kış aylarında liranın kontrolsüz bir değer kaybı yaşamasının önüne geçecektir” dedi.

 

Haber Kategorisi
Ekonomi
Etiketler
dolar
TL
Société Générale
tahmin