Telafi Mümkün mü?

Hükümet enflasyonu düşürmeden bankaları ve şirketleri zorlayarak dolardan uzak tutmaya çalışıyor. Örneğin bankalara dolar tutarsan ceza olarak düşük faizli tahvil alırsın diyor, bankalarda Lira mevduatı artırmış olmak için mevduat faizini %30'a getirip para topluyor ama durun bir dakika! Bu parayı da %14 üzerinde faizle firmalara kredi veremezsin deniliyor.

Kim yüksek faizi destekler? Ama yaşamın gerçeğinde faizi yükselten neden enflasyonken, o düşmeden dolara olan talebi ve yükselen faizi önlemek mümkün değil. Lakin yanlış politikaları telafi için çabalar da dikkat çekiyor. Şöyle ki,

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, firmaların yurt dışı kaynaklı Dövizlerinin TCMB’ye satışı sırasında, firmalar verecekleri taahhüt karşılığında, Türk lirasına çevrilen tutarın yüzde 2’si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecek.

Diğer bir telafi çabası da KKM ile ilgili oldu. Şirketlerin TL cinsi kur korumalı mevduatlarına (KKM) uygulanan kurumlar vergisi istisnası, 2022 yıl sonunu kapsayacak şekilde genişletildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, şirketlerin 31 Aralık 2022 itibarıyla bilançolarında yer alan yabancı paralarını yıl sonuna kadar KKM kapsamında değerlendirmeleri durumunda elde edilen faiz ve kâr payları ile diğer kazançlar kurumlar vergisinden istisna olacak. Önceki uygulamada bu istisna şirketlerin 31 Mart 2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paraları kapsıyordu.

 

Haber Kategorisi
Güncel