Tefecilere verilen parayla bir TOFAŞ bir OTOKAR kurulabilirdi

Tefecilere verilen parayla bir TOFAŞ bir OTOKAR kurulabilirdi

Kur Korumalı Mevduatın (KKM) bütçeye olan maliyeti 60,6 milyar oldu. Bu rakam TOFAŞ VE OTOKAR'ın piyasa değerinin üstünde...

Borsada TOFAŞ'ın piyasa değeri yaklaşık 41 milyar, OTOKAR'ın ise 11 milyar civarında. Bu hesaptan yola çıktığımızda KKM maliyetinin TOFAŞ ve OTOKAR'IN piyasa değerini aştığını görüyoruz. Üretim tesisleri kurmak yerine Türkiye'nin kıt kaynakları faize gitmesi AKP'nin bozuk ekonomi modelinin an itibarıyla dönmesini sağlaması gerekiyor. Gelecekte üretimden kopuş çok büyük sorunlar açacak. 

Kur korumalı mevduatta Temmuz ayı en maliyetli ay olarak kayıtlara geçti. Kur korumalı mevduatın bütçeye maliyeti 60 milyar TL'yi aştı. Merkezi yönetim bütçesi Temmuz ayı sonuçlarına göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası  (TCMB) tarafından Dövizden dönen hesaplara ödenen tutar hariç kur korumalı mevduatta kur farkı olarak bütçeden tasarruf sahiplerine ödenen tutar 23,4 milyar TL oldu.

1,17 trilyon TL 

5 ayda toplam maliyet 60,6 milyar TL olarak kaydedildi. 5 Ağustos haftası itibariyle kur korumalı mevduat 1,17 trilyon TL'ye yükseldi. Aynı dönemde bankalardaki TL cinsi mevduat yüzde 1,58 artışla 3 trilyon 268 milyar 855 milyon 200 bin lira, yabancı para cinsinden mevduat ise yüzde 1,98 yükselişle 4 trilyon 241 milyar 920 milyon 450 bin lira oldu.

Artış gösterdi

Bankalarda bulunan toplam yabancı para mevduatı, geçen hafta 249 milyar 395 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, bu tutarın 216 milyar 859 milyon doları yurt içinde yerleşik kişilerin hesaplarında toplandı. Yurt içi yerleşiklerin toplam yabancı para mevduatındaki değişime bakıldığında, parite etkisinden arındırılmış verilerle 5 Ağustos itibarıyla 3 milyar 767 milyon dolarlık artış görüldü.

kkm

Haber Kategorisi
Özel Haber
Etiketler
Kur korumalı mevduat
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası
döviz